HAKKINDA

Çiftcioğlu şirketi 1967 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Öncü toptan satış şirketi olarak 1980 yılında Türkiye’nin en büyük kalem üreticilerinin satıcısı olmuştur.

25 yıllık kırtasiye deneyimi ile İstanbul’da 1992 yılında Hedef Kırtasiye fabrikası kurulmuş ve üretmiş olduğu öğrenci gereçleri ile Türkiye’de söz sahibi bir fabrika olmayı başarmıştır. 2500 m2 açık alan üzerine 1400 m2 kapalı alana sahiptir. Plastik okul ve büro gereçleri, yazım ve sayı gereçleri, suluboyalar, pastel boyalar ve minler üretmektedir.

1992 yılında Denizli’de faaliyet gösteren Emtaş kalem fabrikası satın alınıp ismi Fatih kalem olarak değiştirilmiştir ve şu an Türkiye ve Dünyaya yüzden fazla ürünün satışını yapmaktadır. Fabrika 25000 m2 açık alan üzerine kurulu 10000 m2 kapalı alana sahiptir. Ağaç cidarlı kurşun kalemler, kopya kalemleri ve boya kalemleri üretilmektedir. Kurşunkalemin ana maddesi olan latayı kendi bünyesinde üreten dünyanın sayılı kurşunkalem fabrikalarından biridir.

1994 yılında İstanbul’da bulunan Türkiye’nin tek tükenmez kalem ve jel fabrikası Pensan Kalem ve Kağıt şirketi satın alınmış ve ismi Pensan Kalem A.Ş. olarak değiştirilmiştir. 4500 m2 açık alan üzerine kurulu 3500 m2 kapalı alana sahiptir.

Kusursuz ve kaliteli üretim yapmayı, sistematik bir çalışma planı içinde faaliyetlerine devam etmeyi hedefleyen Pensan Group, kalite sistemi kurma çalışmalarını tamamlayarak Mart 2004’te Alman RW.TÜV Sertifikasyon firmasının denetiminden geçerek ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almıştır.

Şirketimiz Türkiye’nin yazı gereçleri pazarında tartışmasız Pazar lideridir.

Tükenmez kalem grubunda %33 Pazar payına sahiptir.

Kurşun kalem grubunda %33 Pazar payına sahiptir.

Çizim gereçleri ve Hobi ürünleri grubunda tek çatı altında en çok çeşidi üreten yerli firmayız. (Crayons, oyun hamuru, Parmak boyası , Pastel boya, cetvel, şablon vs.)

İmalatını yaptığı ürünleri; Ukrayna, Rusya, Portekiz, Norveç, İsrail, Yunanistan, Bulgaristan, Suriye, Danimarka, Polonya, İngiltere, İtalya, İsveç, Kıbrıs, Letonya, Estonya, Güney Afrika Cumhuriyeti, İran, Irak ve Mısır’ın da aralarında bulunduğu toplam 58 ülkeye ihraç etmektedir.

Misyonumuz;

Yüksek standartlı, kaliteli hizmet vererek müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak,
İnsanlığa, çevreye ve evrensel değerlere olan sorumluluklarımızı yerine getiren şirket olmak.

Vizyonumuz;

Hizmet ve ürün kalitesi ile tüketicinin birinci tercihi olarak sürekliliğini sağlamak,
Türkiye’de ve dünyanın her yerinde yaygın, güvenilir ve aynı kalitede hizmet sunan şirket olmak.

Tükenmez kalem, ilk kez 1938 yılında Macar heykeltıraş ve gazeteci Lasalo Biro tarafından bulundu. Biro, o yıllarda Budapeşte’de hükümet tarafından finanse edilen bir dergi çıkarıyordu. Bir gün, derginin basıldığı matbaaya gittiğinde, çabuk kuruyan mürekkeplerin sağlayacağı yararları düşündü ve ilk tükenmez kalem prototipini geliştirdi. Biro, bu keşfi üzerinde daha çok çalışmak istiyordu, ama ülkesinde Nazi baskılarının tırmanması sonucu Paris’e kaçtı. Oradan da 1940 yılında Arjantin’e gitti. Lasalo Biro, tükenmez kalemi bir türlü kafasından çıkaramıyordu. En sonunda çalışmalarının sonucunu aldı ve 10 Haziran 1943′te “mürekkep damlatmayan” bir kalemin patentini kendi adına tescil ettirdi. O sırada, Henry Martin adında bir İngiliz, hükümeti adına bazı çalışmalar yapmak üzere Arjantin’e gelmişti. Martin, bir rastlantı sonucu Biro ile karşılaştı ve buluşuna hayran kaldı. Çünkü, büyük yüksekliklerde çeşitli hesaplar yapmak zorunda kalan havacıların dolmakalem kullanırken ne denli sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını biliyordu. Bu yeni kalem, bu sıkıntıların sonu demekti. Çünkü, çeşitli yüksekliklerde, hava basıncının değişiminden etkilenmesi söz konusu değildi. Derhal kalemin İngiltere haklarını satın aldı ve Reading yakınlarındaki terk edilmiş bir hangarda, İngiliz Hava Kuvvetleri için tükenmez kalem yapmaya başladı. Yanında çalışan 17 kız, ilk bir yıl içinde 30 bin kalem üretmeyi başardılar ve bunların hepsi satıldı. Biro patenti altında halka satışı yapılan ilk tükenmez kalemler ise, 1945 yılı başlarında Buenos Aires’te Eterpen şirketi tarafından piyasaya çıkarıldı. Bir Birleşik Amerikalı işadamı da, bu “büyük buluş”un ABD’ye aktarılması için faaliyete girişti. “Su altında yazabilen ilk kalem” olarak reklam edilen tükenmezler, ABD’de umulanın da ötesinde bir ilgi gördü. 29 Ekim 1945 günü New York’ta Gimbel’s mağazalarında tanesi 12.5 dolardan satışa çıkarıldı ve akşama kadar tam 10 bin adet satıldı.
Ortaçağ dönemlerinde insanlar, bir şeyleri işaretleyebilmek amacı ile kurşun ve gümüş sopacıkları kullanırlardı. Ancak bu uygulama, çizim yapmak için kesinlikle uygun bir uygulama değildi. 15.YY başlarında günümüzün kurşun kaleminin icadı için ilk adımlar atılmaya başlandı. İtalya’da kurşun ve Kalay’dan meydana gelen bir çeşit karışım meydana getirildi. Bu karışım, kaleme kurşun katan bir etkiye sahipti. Kurşun kalem, 1790’lı yılların ortasında Josef Hardmuth tarafından icat edildi. Bu zamana kadar denenen çeşitli yöntemlerin en başarılısı olarak görülen kurşun kalem, kısa zaman içerisinde tüm medeniyetler tarafından kabul edildi ve kullanılmaya başlandı. 1790 yılı geldiğinde seramik madeni bulan Josef Hardmuth, bu madenden elde ettiği kil maddesi ilekurşun kalemin sertlik oranlarını belirlemeye başladı. 1792 yılı geldiğinde Viyana’da kendi şirketini açan Hardmuth, bu mükemmel buluşu gerçekleştirmiş isim olarak tarihe geçti. 1889 yılı geldiği zaman tüm işleri torununa devreden Hardmuth, dünya tarihinin en önemli buluşlarından birisini gerçekleştirmiş oldu. Dedesinden işleri devralan Friedrich, işleri çok daha geliştirerek kurşun kalemleri 17 sertlik derecesine göre üretmeye başladı.Bu tarihten sonra elbette ki çok daha büyük gelişmeler yaşandı. Sümerlerin yazıyı bulmaları ile birlikte kurşun kalemin icadı, dünya için bir milat sayıldı. Böylelikle kurşun kalem, günümüze kadar birçok farklı marka ile insanların karşısına çıkmış oldu. Günümüzün en büyük ve en ağır kurşun kalemi, 15 Şubat 1998 yılında New York’ta yapıldı. Bu kalem, 6,24 metre uzunluğunda ve tam 254 kilo ağırlığındaydı. Dünya tarihinin en büyük kurşun kalemi olarak da tarihe geçmeyi başardı. Kurşun kalemin bu denli büyük ve meşakkatli bir yoldan üretilmesi, elbette ki birçok kişi tarafından o döneme bakıldığında saygı duyulacak bir olaydı. Siyah kurşun kalemin üretilmesi ile birlikte, peşi sıra renkli kurşun kalemler de üretilmeye başlandı. İşte bu dönemden sonra birçok farklı kalem modeli, günümüze kadar farklı aşamalardan geçerek gelmeyi başardı. Kurşun kalemin mucidi Josef Hardmuth, 1816 yılında hayatını kaybetti ve dünyaya çok büyük bir miras bıraktı.

 

Translate »